Kolorowy Tydzień Profilaktyki w Szkole Podstawowej w Biedaszkach
W dniach 31.05. -2.06.2021 r. w naszej szkole przeprowadzono szereg działań opisanych w programie Kolorowego Tygodnia Profilaktyki opartego na założeniach Szkoły Antydepresyjnej ,,Tydzień kolorów”. W tym roku naszym hasłem przewodnim było: „Cieszmy się z bycia razem”, a zajęcia miały na celu:
- złagodzenie skutków działania długotrwałego stresu spowodowanego pandemią,
- ,,nauczanie bezinwazyjne” czyli nauczanie poprzez zabawę,
- integrację uczniów i nauczycieli,
- kształtowanie utylitarnych i oczekiwanych postaw (szlachetnych i skutecznych),
- odkrywanie własnej tożsamości (osobowościowej, społecznej, kulturowej, ogólnoludzkiej),
- odkrywanie własnej świadomości,
- akceptację innych postaw,
- wprowadzenie optymistycznych idei i wizji w nauczaniu i wychowaniu,
- zapobieganie zjawiskom odrzucenia i wykluczenia uczniów,
- realizację zajęć związanych z zapobieganiem uzależnieniom zawartych w Programie Wychowawczo- Profilaktycznym szkoły.
Wszystkie działania były przemyślane, zaplanowane i wynikały z wniosków oraz rekomendacji z ankiety ,,Badanie opinii uczniów dotyczących pracy zdalnej i stacjonarnej oraz rozpoznanie samopoczucia dzieci w czasie trwania pandemii z uwzględnieniem podatności na uzależnienia” przeprowadzonej w maju wśród uczniów klas I-VIII oraz wniosków z rozmów z uczniami i wniosków z obserwacji zachowań uczniów prowadzonych przez nauczycieli.
Już w poniedziałek szkolne sale i korytarze nareszcie wypełnił gwar dziecięcych śmiechów, nieograniczonych czasem rozmów, wspólnych zabaw integrujących grupy i całą społeczność szkolną oraz licznych atrakcji, które odpowiadały potrzebom ich uczestników. Przez trzy dni każdy miał możliwość wyrażenia swojego nastroju ubiorem (akceptowane były wszystkie kolory, style, dodatki, makijaże, fryzury, przebrania bajkowe i tematyczne). Mógł też w sposób dowolny włączyć się w udekorowanie swojej klasy (z kolorowych materiałów papierniczych zaaranżować nowy wygląd sali lekcyjnej; można było nawiązać do motywów letnich: ogród, łąka, lasy, jeziora, morza, oceany, aktywne spędzanie wolnego czasu itp.) lub dowolnego tematu. Wszystko zależało od kreatywności uczniów z danej klasy. Każdy także mógł wziąć udział w „Loterii fantowej dla Ignasia”, podczas której można było nabyć los na loterii fantowej, z której całkowity dochód został przekazany rodzicom chłopca (brata naszej szkolnej koleżanki), który zmaga się z ciężką chorobą.
Oprócz zaangażowania w realizowanie zadań ogólnoszkolnych, każda klasa miała czas zarezerwowany na wyłączność z wychowawcą, w czasie którego uczniowie brali udział w „Kole fortuny online – powrót do szkoły”, grali w gry planszowe, uczestniczyli w karaoke, pokazie mody, zawodach sportowych „Sport dla wszystkich”; oglądali spektakl profilaktyczny „Magia słowa”, przeprowadzali eksperymenty naukowe „Mały odkrywca” i bawili się korzystając z Chusty Klanzy i według własnych pomysłów. Ponadto poznawali zasady bezpieczeństwa w sieci w oparciu o scenariusz ,,Asy Internetu – dla szkół”, brali udział w spotkaniu pod hasłem „Wolontariat dla wszystkich” z kętrzyńskim społecznikiem i wolontariuszem Januszem Mazurkiewiczem, uczestniczyli w zajęciach „Profilaktyka uzależnień od komputera”, oglądali prezentację multimedialną ,,Czego szukamy, a co znajdujemy w substancjach psychoaktywnych?- profilaktyka i edukacja oraz wypowiadali się nt uzależnień podczas spotkania z udziałem szkolnej pielęgniarki p. Ewy Woś, brali udział w zajęciach warsztatowych TUS – radzenie sobie ze stresem- prowadzonych przez szkolnego pedagoga, w warsztatach ,,Trudne uczucia i ich wyrażanie”- w oparciu o scenariusz programu profilaktycznego „Spójrz inaczej” prowadzonych przez dyrektora szkoły- p. E. Pskowską oraz dzięki pani Kseni Góźdź nauczyli się dwóch tańców integracyjnych: ,,Belgijki” i ,,Chocolate”. Na początek i na zakończenie Kolorowego Tygodnia Profilaktyki wszyscy obecni w szkole uczniowie wypełnili ankietę „Badanie samopoczucia dziecka”, których wyniki świadczą o zasadności organizowania w placówce działań integrujących szkolną społeczność i ich dobrym wpływie na samopoczucie uczniów.